TAJP475K016RNJ
Mfr.Part #
TAJP475K016RNJ
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 0805
J BEND
Number of Pins :
2
Capacitance :
4.7μF
Dissipation Factor :
8 %
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
2
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Leakage Current :
800nA
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated AC :
16V
Height :
1.5mm
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Polarity :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Tantalum
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.35mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%