TAJP475K016ANJ
Mfr.Part #
TAJP475K016ANJ
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
HTS Code :
Tolerance :
10%
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Published :
Height :
1.5mm
Weight :
5.499807mg
Voltage - Rated DC :
16V
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
21 Weeks
Leakage Current :
800nA
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Gold (Au)
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
4.7μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Tan Delta :
0.08
Terminal Shape :
J BEND
Polarity :
POLARIZED
Length :
2.05mm
Width :
1.35mm
Voltage - Rated :
16V