TAJP475K016A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJP475K016A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Series :
TAJ
Type :
Molded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e4
Packing Method :
TR, 7 INCH
Manufacturer Size Code :
P
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Finish :
Gold (Au)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Leakage Current :
0.0008mA
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
TAJP475K016A
KYOCERA AVX TAJP475K016A
4.7μF ±10% 5Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0008mA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJP475K016A Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 5Ohm.The leakage current of this capacitor is 0.0008mA.
TAJP475K016A Features
a leakage current of 0.0008mA in this capacitor