TAJP336M004RNJ
Mfr.Part #
TAJP336M004RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 20% 4V 0805
Tantalum Capacitors
Mounting Type :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
4V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Capacitance :
33μF
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
e3
Manufacturer Size Code :
P
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.4Ohm
Number of Terminations :
2
Published :
Height :
1.5mm
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
8 %
Pbfree Code :
yes
Feature :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.35mm
Type :
Molded
Lead Pitch :
850μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
1.3µA
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Case Code (Imperial) :
Series :
TAJ
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%