TAJP336K002RNJ
Mfr.Part #
TAJP336K002RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 10% 2.5V 0805
Voltage - Rated DC :
2.5V
Dielectric Material :
Tantalum
Type :
Molded
Polarity :
Polar
Leakage Current :
700nA
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Depth :
1.35mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Mount :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Series :
TAJ
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Tolerance :
±10%
Capacitance :
33μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
P
Mounting Type :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
yes
Dissipation Factor :
8 %
Packing Method :
TR, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Height :
1.5mm