TAJP226M006RNJ
Mfr.Part #
TAJP226M006RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 20% 6.3V 0805
Stock
2
In Stock :
Tantalum Capacitors
Number of Pins :
Case Code (Metric) :
2012
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.8Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
22µF
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Height :
1.5mm
Type :
Molded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
1.3µA
Manufacturer Size Code :
P
EAR99
Terminal Shape :
J BEND
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Dielectric Material :
Tantalum
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Pitch :
850μm
Reference Standard :
CECC30801-005
Number of Terminations :
Series :
TAJ
Depth :
1.35mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
8 %
Voltage - Rated DC :
6.3V
Published :
2008
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm