TAJP226M004RNJ
Mfr.Part #
TAJP226M004RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 20% 4V 0805
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Dissipation Factor :
8 %
Voltage - Rated DC :
4V
Type :
Molded
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Capacitance :
22µF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
P
Height :
1.5mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Leakage Current :
12μA
Series :
TAJ
Terminal Shape :
J BEND
Published :
Depth :
1.35mm
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm