TAJP226M002RNJ
Mfr.Part #
TAJP226M002RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 20% 2.5V 0805
Tantalum Capacitors
Length :
2.05mm
Manufacturer Size Code :
P
Leakage Current :
500nA
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
EAR99
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
2.5V
Capacitance :
22µF
Height :
1.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Series :
TAJ
Type :
Molded
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
8 %
Depth :
1.35mm