TAJP226K004RNJ
Mfr.Part #
TAJP226K004RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 10% 4V 0805
Voltage - Rated DC :
4V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Manufacturer Size Code :
P
Published :
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
yes
Dissipation Factor :
8 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Voltage :
4V
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Type :
Molded
Height :
1.5mm
Leakage Current :
900nA
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.35mm
Number of Terminations :
2
Weight :
5.499807mg
Series :
TAJ
Dielectric Material :
Tantalum
Tolerance :
±10%
Datasheets
TAJP226K004RNJ
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJP226K004RNJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:4V, Type:Molded, Package / Case:0805 (2012 Metric), Number of Terminations:2, TAJP226K004RNJ pinout, TAJP226K004RNJ datasheet PDF, TAJP226K004RNJ amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJP226K004RNJ ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.