TAJP226K002RNJ
Mfr.Part #
TAJP226K002RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 10% 2.5V 0805
yes
Terminal Shape :
J BEND
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Height :
1.5mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
22µF
Dissipation Factor :
8 %
Number of Pins :
2
Series :
TAJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Manufacturer Size Code :
P
Dielectric Material :
Tantalum
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Polarity :
Polar
Tolerance :
±10%
2
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Leakage Current :
500nA
Voltage - Rated DC :
2.5V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.35mm