TAJP225M020RNJ
Mfr.Part #
TAJP225M020RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 20V 0805
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Manufacturer Size Code :
P
Length :
2.05mm
Series :
TAJ
Case Code (Imperial) :
Tan Delta :
0.06
Polarity :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
500nA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.3Ohm
Capacitance :
2.2μF
Voltage - Rated DC :
20V
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.35mm
Height :
1.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Weight :
5.499807mg
2
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
6 %
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
J BEND
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm