TAJP225K020RNJ
Mfr.Part #
TAJP225K020RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 20V 0805
Tantalum Capacitors
Depth :
1.35mm
Height :
1.5mm
Manufacturer Size Code :
P
Voltage - Rated DC :
20V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tan Delta :
0.06
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Leakage Current :
500nA
Radiation Hardening :
No
Type :
Molded
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Dielectric Material :
Tantalum
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
Capacitance :
2.2μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
Polar
Weight :
5.499807mg
Series :
TAJ
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
6 %
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.3Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C