TAJP224K050RNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJP224K050RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
ESR :
17000 mΩ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
2.05mm
Capacitance :
220nF
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Operating Temperature (Max) :
125°C
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.04
Factory Lead Time :
21 Weeks
Surface Mount :
yes
Height :
1.5mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positive Tolerance :
10%
HTS Code :
Width :
1.35mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.0005mA