TAJP156M006SNJ
Mfr.Part #
TAJP156M006SNJ
Description
CAP TANT
Capacitance :
15μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
21 Weeks
Radiation Hardening :
No
Length :
2.05mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
5.499807mg
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
6.3V
JESD-609 Code :
e3
SMD/SMT
Tan Delta :
0.08
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Mounting Feature :
Polarity :
Polar
Width :
1.35mm
Tolerance :
20%
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Dissipation Factor :
8 %
Published :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Depth :
1.35mm
Leakage Current :
900nA
Height :
1.5mm
Package / Case :
Molded
Voltage - Rated :
6.3V