TAJP156M006RNJ
Mfr.Part #
TAJP156M006RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 15UF 20% 6.3V 0805
Tantalum Capacitors
Length :
2.05mm
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Type :
Molded
Mount :
Leakage Current :
900nA
Depth :
1.35mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Manufacturer Size Code :
P
Series :
TAJ
Dissipation Factor :
8 %
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Capacitance :
15μF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.5mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
6.3V
Published :
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C