TAJP155M025RNJ
Mfr.Part #
TAJP155M025RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 25V 0805
Height :
1.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Capacitance :
1.5μF
JESD-609 Code :
e3
Series :
TAJ
Manufacturer Size Code :
P
Polarity :
Polar
Depth :
1.35mm
Type :
Molded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
500nA
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
5.499807mg
Tan Delta :
0.06
Packing Method :
TR, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Length :
2.05mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.6Ohm
Pbfree Code :
Dissipation Factor :
6 %