TAJP155M020RNJ
Mfr.Part #
TAJP155M020RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 20V 0805
Voltage - Rated DC :
20V
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Pbfree Code :
yes
Series :
TAJ
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.6Ohm
Leakage Current :
500nA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mount :
Capacitance :
1.5μF
HTS Code :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Depth :
1.35mm
JESD-609 Code :
e3
Type :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.5mm
EAR99
Manufacturer Size Code :
P
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.06
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Dissipation Factor :
6 %
Polarity :
Polar
Number of Terminations :
2
Length :
2.05mm