TAJP155K025RNJ
Mfr.Part #
TAJP155K025RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 25V 0805
Tantalum Capacitors
Series :
TAJ
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
6 %
SMD/SMT
Manufacturer Size Code :
P
Feature :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Polar
Depth :
1.35mm
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Tan Delta :
0.06
Weight :
5.499807mg
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.6Ohm
Capacitance :
1.5μF
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
Tantalum
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Published :
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
500nA
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
Height :
1.5mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C