TAJP155K020RNJ
Mfr.Part #
TAJP155K020RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 20V 0805
Tantalum Capacitors
Series :
TAJ
Capacitance :
1.5μF
Weight :
5.499807mg
Factory Lead Time :
21 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
P
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.35mm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
6 %
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.6Ohm
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.5mm
Case Code (Imperial) :
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
Voltage - Rated DC :
20V
Leakage Current :
500nA
2
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Dielectric Material :
Tantalum
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Tolerance :
±10%