TAJP106M010RNJ
Mfr.Part #
TAJP106M010RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V 0805
Height :
1.5mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
SMD/SMT
Manufacturer Size Code :
P
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated AC :
10V
Leakage Current :
1μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.35mm
Dissipation Factor :
8 %
Voltage - Rated DC :
10V
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
Dielectric Material :
Tantalum
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage :
10V
Capacitance :
10μF
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Mount :
PCB, Surface Mount
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
TAJ
Datasheets
TAJP106M010RNJ
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJP106M010RNJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805 (2012 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:Molded, Voltage:10V, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, TAJP106M010RNJ pinout, TAJP106M010RNJ datasheet PDF, TAJP106M010RNJ amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJP106M010RNJ ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.