STP55NF06L
Mfr.Part #
STP55NF06L
Description
MOSFET N-CH 60V 55A TO220AB
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
18m Ω @ 27.5A, 10V
Pin Count :
ROHS3 Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
55A Tc
Fall Time (Typ) :
20 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
220A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
37nC @ 4.5V
Continuous Drain Current (ID) :
55A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V 5V
JESD-609 Code :
e3
Turn On Delay Time :
20 ns
Element Configuration :
Single
Power Dissipation :
95W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
10.4mm
Mount :
Through Hole
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Weight :
4.535924g
Number of Terminations :
3
Number of Pins :
Number of Elements :
1
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±16V
Rise Time :
100ns
Package / Case :
TO-220-3
REACH SVHC :
No SVHC
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1700pF @ 25V
Series :
STripFET™ II
Nominal Vgs :
1.7 V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
16V
Transistor Application :
SWITCHING
Width :
4.6mm
Voltage - Rated DC :
60V
Threshold Voltage :
1.7V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Connection :
DRAIN
Height :
9.15mm
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Current Rating :
55A
Resistance :
18mOhm
Vgs(th) (Max) @ Id :
1.7V @ 250μA
Power Dissipation-Max :
95W Tc
Base Part Number :
STP55N
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Turn-Off Delay Time :
40 ns
Datasheets
STP55NF06L
STMicroelectronics STP55NF06L
N-Channel Tube 18m Ω @ 27.5A, 10V ±16V 1700pF @ 25V 37nC @ 4.5V TO-220-3
STP55NF06L Description
STP55NF06L Features
Exceptional dv/dt capability
100% avalanche tested