SPP11N65C3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPP11N65C3
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1200 pF @ 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
60 nC @ 10 V
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
FET Type :
N-Channel
Series :
CoolMOS™
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.9V @ 500µA
FET Feature :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
380mOhm @ 7A, 10V