SI7315DN-T1-GE3
Mfr.Part #
SI7315DN-T1-GE3
Package / Case
PowerPAK® 1212-8
Description
MOSFET P-CH 150V 8.9A PPAK1212-8
FET Type :
P-Channel
DRAIN
Factory Lead Time :
14 Weeks
Turn On Delay Time :
8 ns
Turn-Off Delay Time :
23 ns
Rise Time :
9ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Drain to Source Breakdown Voltage :
-150V
Package / Case :
PowerPAK® 1212-8
JESD-30 Code :
S-PDSO-C5
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
7.5V 10V
Continuous Drain Current (ID) :
-8.9A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8.9A Tc
Published :
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Operating Temperature :
-50°C~150°C TJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
880pF @ 75V
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation :
3.8W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Fall Time (Typ) :
8 ns
Contact Plating :
Tin
Power Dissipation-Max :
3.8W Ta 52W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
315m Ω @ 2.4A, 10V
Datasheets
SI7315DN-T1-GE3
Vishay SI7315DN-T1-GE3
P-Channel Tape & Reel (TR) 315m Ω @ 2.4A, 10V ±30V 880pF @ 75V 30nC @ 10V 150V PowerPAK® 1212-8
SI7315DN-T1-GE3 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 880pF @ 75V.This device conducts a continuous drain current (ID) of -8.9A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=-150V and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of -150V (that is, no charge flow from drain to source).When the device is turned off, a turn-off delay time of 23 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 8 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 30V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 150V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 7.5V 10V volts (7.5V 10V).
SI7315DN-T1-GE3 Features
a continuous drain current (ID) of -8.9A
a drain-to-source breakdown voltage of -150V voltage
the turn-off delay time is 23 ns
a 150V drain to source voltage (Vdss)