IXTV22N50P
Mfr.Part #
IXTV22N50P
Package / Case
TO-220-3, Short Tab
Description
MOSFET N-CH 500V 22A PLUS220
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain-source On Resistance-Max :
0.27Ohm
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Mounting Type :
Through Hole
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
50A
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2630pF @ 25V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Case Connection :
DRAIN
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package :
Tube
IXYS Corporation
Terminal Position :
Single
FET Type :
N-Channel
Turn-Off Delay Time :
75 ns
Number of Elements :
1
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
Product Status :
Obsolete
Number of Terminals :
3
Package / Case :
TO-220-3, Short Tab
Avalanche Energy Rating (Eas) :
750 mJ
Number of Pins :
3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Surface Mount :
No
Continuous Drain Current (ID) :
22A
Pin Count :
Reach Compliance Code :
Compliant
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Transistor Element Material :
SILICON
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
50nC @ 10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
22 A
Power Dissipation (Max) :
350W (Tc)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
270m Ω @ 11A, 10V
Element Configuration :
Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Mount :
Series :
PolarHV™
Supplier Device Package :
PLUS220
Power Dissipation-Max (Abs) :
350 W
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Fall Time (Typ) :
21 ns
Rise Time :
27ns
Package Shape :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Current Rating :
22A
Power Dissipation-Max :
350W Tc
Voltage - Rated DC :
500V
Power Dissipation :
350W
FET Feature :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A Tc
Vgs (Max) :
±30V