IXTT16P60P
Mfr.Part #
IXTT16P60P
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description
MOSFET P-CH 600V 16A TO268
Stock
800
In Stock :
800
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2500 mJ
FET Feature :
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Package / Case :
Rise Time :
25 ns
Pbfree Code :
yes
Tradename :
PolarP
IXYS
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
PolarP™
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Product Number :
IXTT16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
460W Tc
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Power Dissipation (Max) :
460W (Tc)
SILICON
Transistor Type :
1 P-Channel
Product Type :
MOSFET
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Channel Mode :
Enhancement
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Continuous Drain Current (ID) :
16A
Number of Channels :
1 Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5120pF @ 25V
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
720m Ω @ 500mA, 10V
FET Type :
P-Channel
Published :
2008
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A
Pin Count :
3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain-source On Resistance-Max :
0.72Ohm
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Case Connection :
DRAIN
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Mounting Style :
SMD/SMT
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
92nC @ 10V
Transistor Polarity :
P-Channel
JEDEC-95 Code :
TO-247
Vgs (Max) :
±20V
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
14 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Width :
16.05 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
5.1 mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Supplier Device Package :
TO-268
Reach Compliance Code :
not_compliant
Active
Type :
PolarP Power MOSFET
Mount :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
Number of Terminations :
3
Datasheets
IXTT16P60P
Littelfuse IXTT16P60P
P-Channel Tube 720m Ω @ 500mA, 10V ±20V 5120pF @ 25V 92nC @ 10V 600V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
IXTT16P60P Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 2500 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 5120pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 16A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 48A.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 600V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 600V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXTT16P60P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2500 mJ
a continuous drain current (ID) of 16A
based on its rated peak drain current 48A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)