IXTQ30N50L
Mfr.Part #
IXTQ30N50L
Description
MOSFET N-CH 500V 30A TO3P
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10200pF @ 25V
Case Connection :
DRAIN
Pin Count :
3
Base Product Number :
IXTQ30
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
200m Ω @ 15A, 10V
Transistor Type :
1 N-Channel
Pbfree Code :
yes
Published :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc
Power Dissipation-Max :
400W Tc
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
240nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Continuous Drain Current (ID) :
30A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Terminations :
3
DS Breakdown Voltage-Min :
500V
Mounting Style :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
Vgs (Max) :
±20V
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Power Dissipation (Max) :
400W (Tc)
Mount :
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
24 Weeks
Surface Mount :
No
Drain-source On Resistance-Max :
0.2Ohm
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Transistor Polarity :
Transistor Element Material :
SILICON
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Package Shape :
RECTANGULAR
MOSFET
Terminal Position :
MOSFETs
Qualification Status :
Not Qualified
Product Category :
MOSFET
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Datasheets
IXTQ30N50L
Littelfuse IXTQ30N50L
N-Channel Tube 200m Ω @ 15A, 10V ±20V 10200pF @ 25V 240nC @ 10V 500V TO-3P-3, SC-65-3
IXTQ30N50L Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 1500 mJ.A device's maximum input capacitance is 10200pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 30A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Its maximum pulsed drain current is 60A, which is also its maximum rating peak drainage current.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 500V.To operate this transistor, you need to apply a 500V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IXTQ30N50L Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 30A
based on its rated peak drain current 60A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)