IXTQ102N15T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTQ102N15T
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 102A TO3P
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Reach Compliance Code :
Unknown
Pin Count :
3
JESD-609 Code :
e3
Supplier Device Package :
TO-3P
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5220pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
455W Tc
Published :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Package Shape :
RECTANGULAR
Power Dissipation-Max (Abs) :
455 W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
300 A
Power Dissipation (Max) :
455W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Turn-Off Delay Time :
25 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
87nC @ 10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
102 A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
18m Ω @ 500mA, 10V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Input Capacitance :
5.22 nF
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Max Operating Temperature :
175 °C
Power Dissipation :
455W
FET Feature :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
102A Tc
Fall Time (Typ) :
22 ns
IXYS
Channel Mode :
Enhancement
Max Power Dissipation :
455 W
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Tradename :
HiPerFET
Drain-source On Resistance-Max :
0.018Ohm
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Rds On Max :
18 mΩ
Brand :
IXYS
Transistor Type :
1 N-Channel
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
PURE TIN
Number of Terminations :
3
Mount :
Through Hole
Length :
15.8 mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Style :
Qualification Status :
Not Qualified
Product Status :
Obsolete
Avalanche Energy Rating (Eas) :
750 mJ
Product Type :
MOSFET
Number of Elements :
1
Drain to Source Resistance :
18 mΩ
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Configuration :
Single
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Position :
Number of Terminals :
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Number of Pins :
Surface Mount :
No
Min Operating Temperature :
-55 °C
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS :
Details
Package :
Tube
Series :
DS Breakdown Voltage-Min :
150 V
Case Connection :
DRAIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Continuous Drain Current (ID) :
102A
Number of Channels :
1 Channel
Transistor Polarity :
Base Product Number :
IXTQ102
Rise Time :
14ns
Width :
4.9 mm
Product Category :
MOSFET
Pbfree Code :
yes
Transistor Application :
SWITCHING
RoHS Status :
RoHS Compliant
Drain to Source Breakdown Voltage :
150V
Datasheets
IXTQ102N15T
Littelfuse IXTQ102N15T
N-Channel Tube 18m Ω @ 500mA, 10V ±20V 5220pF @ 25V 87nC @ 10V 150V TO-3P-3, SC-65-3
IXTQ102N15T Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 750 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 5220pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 102A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=150V. And this device has 150V drain to source breakdown voltage.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the drain current of this device is 102 A.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 25 ns.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 300 A. Drain to Source Resistance is the resistance between the drain and the source of a MOSFET when a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias the device to the on state, and the resistance of this device is 18 mΩ. The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Single MOSFETs transistor is recommended that the DS breakdown voltage be kept above 150 V in order to maintain normal operation.Operating this transistor requires a 150V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IXTQ102N15T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 750 mJ
a continuous drain current (ID) of 102A
a drain-to-source breakdown voltage of 150V voltage
the turn-off delay time is 25 ns
based on its rated peak drain current 300 A.
single MOSFETs transistor is 18 mΩ
a 150V drain to source voltage (Vdss)