IXTK40P50P
Mfr.Part #
IXTK40P50P
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Description
MOSFET P-CH 500V 40A TO264
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
230m Ω @ 20A, 10V
JESD-609 Code :
e1
Factory Lead Time :
28 Weeks
FET Feature :
Series :
PolarP™
Rise Time :
59 ns
Reach Compliance Code :
not_compliant
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
SWITCHING
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Power Dissipation :
890W
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
40 A
Number of Terminations :
3
Product Category :
MOSFET
Product Type :
MOSFET
Lead Free :
Lead Free
Number of Channels :
1 Channel
JEDEC-95 Code :
TO-264AA
Power Dissipation (Max) :
890W (Tc)
Channel Mode :
Enhancement
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
205nC @ 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
120 A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3500 mJ
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11500pF @ 25V
Mounting Style :
Through Hole
Resistance :
230mOhm
RoHS :
Details
Polarity/Channel Type :
P-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drain-source On Resistance-Max :
0.23 Ω
Terminal Position :
Single
Power Dissipation-Max (Abs) :
890 W
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
TO-264 (IXTK)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Published :
Case Connection :
DRAIN
Transistor Type :
1 P-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
40A Tc
Mounting Type :
Base Product Number :
IXTK40
Power Dissipation-Max :
890W Tc
Transistor Polarity :
P-Channel
Drain to Source Breakdown Voltage :
-500V
IXYS
Pin Count :
3
Vgs (Max) :
±20V
Number of Terminals :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Continuous Drain Current (ID) :
40A
Mount :
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
Element Configuration :
Surface Mount :
No
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Datasheets
IXTK40P50P
Littelfuse IXTK40P50P
P-Channel Tube 230m Ω @ 20A, 10V ±20V 11500pF @ 25V 205nC @ 10V 500V TO-264-3, TO-264AA