IXFT80N10Q
Mfr.Part #
IXFT80N10Q
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO268
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
360W Tc
ECCN Code :
EAR99
Polarity/Channel Type :
N-Channel
IXYS Corporation
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4500pF @ 25V
Vgs (Max) :
±20V
Fall Time (Typ) :
30 ns
Power Dissipation (Max) :
360W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Turn-Off Delay Time :
68 ns
DS Breakdown Voltage-Min :
100 V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
320A
Base Product Number :
IXFT80
Mounting Type :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
15m Ω @ 40A, 10V
Power Dissipation :
360W
FET Feature :
JESD-609 Code :
e3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
180nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 4mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Rise Time :
70ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.015Ohm
JEDEC-95 Code :
TO-268
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Datasheets
IXFT80N10Q
Littelfuse IXFT80N10Q
N-Channel Tube 15m Ω @ 40A, 10V ±20V 4500pF @ 25V 180nC @ 10V 100V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
IXFT80N10Q Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 1500 mJ.A device's maximum input capacitance is 4500pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 80A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Single MOSFETs transistor is the voltage at which VDS flows at a specified ID value, wSingle MOSFETs transistorh VGS=100V, and this device has a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 68 ns.Its maximum pulsed drain current is 320A, which is also its maximum rating peak drainage current.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 100 V.To operate this transistor, you need to apply a 100V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IXFT80N10Q Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 80A
a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage
the turn-off delay time is 68 ns
based on its rated peak drain current 320A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)