IXFT58N20
Mfr.Part #
IXFT58N20
Description
MOSFET N-CH 200V 58A TO268
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
220nC @ 10V
SWITCHING
Channel Mode :
Enhancement
DS Breakdown Voltage-Min :
200 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
26 Weeks
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
58A Tc
Element Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Category :
MOSFET
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation-Max (Abs) :
300 W
Drain-source On Resistance-Max :
0.04 Ω
Mounting Style :
SMD/SMT
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
232A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
yes
Resistance :
40mOhm
Continuous Drain Current (ID) :
58A
Gull wing
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
58 A
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Rise Time :
15ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Tradename :
HyperFET
Product Status :
Active
Base Product Number :
IXFT58
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4400pF @ 25V
JESD-609 Code :
e3
Turn-Off Delay Time :
72 ns
Fall Time (Typ) :
16 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
40m Ω @ 29A, 10V
Power Dissipation :
300W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 4mA
Brand :
IXYS
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)