IXFT4N100Q
Mfr.Part #
IXFT4N100Q
Description
MOSFET N-CH 1000V 4A TO268
Power Dissipation-Max :
150W Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
16A
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Channel Mode :
Enhancement
Turn-Off Delay Time :
32 ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Length :
16.05 mm
Published :
Power Dissipation-Max (Abs) :
150 W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain-source On Resistance-Max :
3Ohm
Base Product Number :
IXFT4
Vgs (Max) :
±20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3 Ω @ 2A, 10V
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
DS Breakdown Voltage-Min :
1000 V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
4A
Product Status :
Obsolete
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
4A Tc
Height :
5.1 mm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Product Category :
MOSFET
Width :
14 mm
Number of Pins :
3
Transistor Polarity :
N-Channel
Brand :
Mount :
JEDEC-95 Code :
TO-268AA
Continuous Drain Current (ID) :
4A
Power Dissipation (Max) :
150W (Tc)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1050pF @ 25V
IXYS
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1.5mA
Avalanche Energy Rating (Eas) :
700 mJ
Fall Time (Typ) :
18 ns
Rise Time :
15ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Polarity/Channel Type :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation :
150W
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
39nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Tradename :
HiPerFET
Mounting Style :
SMD/SMT
Element Configuration :
Datasheets
IXFT4N100Q
Littelfuse IXFT4N100Q
N-Channel Tube 3 Ω @ 2A, 10V ±20V 1050pF @ 25V 39nC @ 10V 1000V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
IXFT4N100Q Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 700 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 1050pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 4A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=1kV. And this device has 1kV drain to source breakdown voltage.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the drain current of this device is 4A.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 32 ns.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 16A.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Single MOSFETs transistor is recommended that the DS breakdown voltage be kept above 1000 V in order to maintain normal operation.Operating this transistor requires a 1000V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IXFT4N100Q Features
the avalanche energy rating (Eas) is 700 mJ
a continuous drain current (ID) of 4A
a drain-to-source breakdown voltage of 1kV voltage
the turn-off delay time is 32 ns
based on its rated peak drain current 16A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)