IXFT20N100P
Mfr.Part #
IXFT20N100P
Description
MOSFET N-CH 1000V 20A TO268
Rise Time :
37ns
Width :
14 mm
Turn-Off Delay Time :
56 ns
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Elements :
1
Transistor Type :
1 N-Channel
Mounting Style :
SMD/SMT
Power Dissipation :
660W
IXYS
JESD-609 Code :
e3
Series :
HiPerFET™, PolarP2™
FET Feature :
Package Shape :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Active
Terminal Form :
Gull wing
JEDEC-95 Code :
TO-268AA
Vgs (Max) :
±30V
Package :
Tube
DS Breakdown Voltage-Min :
1000 V
Supplier Device Package :
TO-268
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Single
Avalanche Energy Rating (Eas) :
800 mJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
570m Ω @ 10A, 10V
Pbfree Code :
yes
Base Product Number :
IXFT20
Mount :
Vgs(th) (Max) @ Id :
6.5V @ 1mA
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Element Configuration :
Resistance :
570mOhm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
50A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation (Max) :
660W (Tc)
Power Dissipation-Max (Abs) :
660 W
Published :
Transistor Polarity :
N-Channel
Continuous Drain Current (ID) :
20A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Polar Power MOSFET HiPerFET
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7300pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
126nC @ 10V
Drain-source On Resistance-Max :
0.57 Ω
IXYS
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power Dissipation-Max :
660W Tc
Product Category :
MOSFET
Qualification Status :
Not Qualified
Height :
5.1 mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminals :
2
Length :
16.05 mm
Lead Free :
Lead Free
Case Connection :
DRAIN
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
20 A
Enhancement
Fall Time (Typ) :
45 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Pin Count :
4
Number of Channels :
1 Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
26 Weeks
Polarity/Channel Type :
Datasheets
IXFT20N100P
Littelfuse IXFT20N100P
N-Channel Tube 570m Ω @ 10A, 10V ±30V 7300pF @ 25V 126nC @ 10V 1000V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
IXFT20N100P Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 800 mJ.A device's maximal input capacitance is 7300pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 20A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 1kV and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.In this device, the drain current is 20 A, which is the maximum continuous current the device can conduct.Its turn-off delay time is 56 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 50A, which is its maximum rated peak drain current.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 1000 V.This transistor requires a 1000V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
IXFT20N100P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 800 mJ
a continuous drain current (ID) of 20A
a drain-to-source breakdown voltage of 1kV voltage
the turn-off delay time is 56 ns
based on its rated peak drain current 50A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)