IXFT18N100Q3
Mfr.Part #
IXFT18N100Q3
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description
MOSFET N-CH 1000V 18A TO268
DS Breakdown Voltage-Min :
1000 V
Package / Case :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
90nC @ 10V
Minimum Operating Temperature :
-55 °C
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package Shape :
RECTANGULAR
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4890pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
18A
Drain-source On Resistance-Max :
0.66Ohm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Number of Elements per Chip :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation :
830W
1 N-Channel
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
18 A
Vgs(th) (Max) @ Id :
6.5V @ 4mA
Length :
16.05mm
Turn On Delay Time :
37 ns
Number of Terminations :
2
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Product Status :
Active
Power Dissipation-Max :
830W Tc
Fall Time (Typ) :
13 ns
Vgs (Max) :
±30V
Height :
5.1mm
JEDEC-95 Code :
TO-268AA
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation (Max) :
830W (Tc)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Mounting Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
26 Weeks
ROHS3 Compliant
Rise Time :
32ns
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A Tc
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Supplier Device Package :
TO-268
Power Dissipation-Max (Abs) :
830 W
Element Configuration :
Single
Width :
14mm
Mounting Type :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Connection :
DRAIN
ECCN Code :
EAR99
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
FET Type :
Channel Type :
N
IXYS
Reach Compliance Code :
not_compliant
Turn-Off Delay Time :
40 ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Base Product Number :
IXFT18
Package Type :
TO-268
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
660m Ω @ 9A, 10V