IXFT170N25X3HV
Mfr.Part #
IXFT170N25X3HV
Description
MOSFET N-CH 250V 170A TO268HV
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount
Subcategory :
MOSFETs
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
RoHS :
Details
IXYS
Rise Time :
10 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
170A Tc
Power Dissipation-Max :
960W Tc
Power Dissipation (Max) :
960W (Tc)
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Tradename :
HiPerFET
Transistor Type :
1 N-Channel
Factory Lead Time :
19 Weeks
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 4mA
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Vgs (Max) :
±20V
Supplier Device Package :
TO-268HV
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
13500pF @ 25V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Base Product Number :
IXFT170
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
190nC @ 10V
Pbfree Code :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.4m Ω @ 85A, 10V
FET Feature :
Datasheets
IXFT170N25X3HV
Littelfuse IXFT170N25X3HV
N-Channel Tube 7.4m Ω @ 85A, 10V ±20V 13500pF @ 25V 190nC @ 10V 250V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
IXFT170N25X3HV Overview
A device's maximal input capacitance is 13500pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This transistor requires a 250V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
IXFT170N25X3HV Features
a 250V drain to source voltage (Vdss)