IXFT150N25X3HV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFT150N25X3HV
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 250V 150A TO268HV
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mounting Style :
Through Hole
Vgs (Max) :
±20V
Channel Mode :
Enhancement
Series :
HiPerFET™
Brand :
IXYS
Tradename :
HiPerFET
Supplier Device Package :
TO-268HV
Reach Compliance Code :
Unknown
Transistor Polarity :
N-Channel
Factory Lead Time :
19 Weeks
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 4mA
Product Type :
MOSFET
Product Status :
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10400pF @ 25V
Packaging :
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
154nC @ 10V
Package / Case :
IXYS
Subcategory :
MOSFETs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
780W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
150A Tc
Power Dissipation (Max) :
780W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Rise Time :
30 ns
Package :
Tube
Number of Channels :
1 Channel
FET Feature :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Configuration :
Single
Product Category :
MOSFET
Base Product Number :
IXFT150
RoHS :
Details
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9m Ω @ 75A, 10V
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
IXFT150N25X3HV
Littelfuse IXFT150N25X3HV
N-Channel Tube 9m Ω @ 75A, 10V ±20V 10400pF @ 25V 154nC @ 10V 250V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
IXFT150N25X3HV Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 10400pF @ 25V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 250V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXFT150N25X3HV Features
a 250V drain to source voltage (Vdss)