IRG4BC40U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRG4BC40U
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 40A 160W TO220AB
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
COLLECTOR
Qualification Status :
Not Qualified
Switching Energy :
320μJ (on), 350μJ (off)
Additional Feature :
ULTRA FAST SWITCHING
Turn On Time :
49 ns
Number of Terminations :
3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 20A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Number of Elements :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Max :
160W
Configuration :
Single
Current - Collector (Ic) (Max) :
40A
Test Condition :
480V, 25A, 10 Ω, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Gate Charge :
100nC
Turn Off Time-Nom (toff) :
380 ns
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Input Type :
Standard
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Package / Case :
TO-220-3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Td (on/off) @ 25°C :
34ns/110ns
Current - Collector Pulsed (Icm) :
160A
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
Packaging :
Tube
Published :
Transistor Application :
POWER CONTROL
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
IRG4BC40U
Infineon Technologies IRG4BC40U
IRG4BC40U   Description
IRG4BC40U  Featues
·UltraFast: optimized for high operating
frequencies 8-40 kHz in hard switching>200 kHz in resonant mode