IPB048N15N5ATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPB048N15N5ATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 120A TO263-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7800pF @ 75V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
DS Breakdown Voltage-Min :
150V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Terminal Form :
Gull wing
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Transistor Application :
SWITCHING
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
100nC @ 10V
ECCN Code :
EAR99
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.6V @ 264μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Avalanche Energy Rating (Eas) :
230 mJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.8m Ω @ 60A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
8V 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Surface Mount :
yes
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
120A
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
480A
Factory Lead Time :
13 Weeks
Drain-source On Resistance-Max :
0.0048Ohm
Number of Terminations :
2
Case Connection :
DRAIN
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
FET Type :
N-Channel
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
OptiMOS™
Number of Elements :
1
Datasheets
IPB048N15N5ATMA1
Infineon Technologies IPB048N15N5ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.8m Ω @ 60A, 10V ±20V 7800pF @ 75V 100nC @ 10V 150V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB048N15N5ATMA1 Description
IPB048N15N5ATMA1 is an N-channel Power MOSFET transistor from the manufacturer Infineon Technologies with a drain to source voltage of 150V. The operating temperature of the IPB048N15N5ATMA1 is -55??C~175??C TJ and its maximum power dissipation is 300W Tc. IPB048N15N5ATMA1 has 2 pins and it is available in Tape & Reel (TR) packaging way.