FQAF11N90C
Mfr.Part #
FQAF11N90C
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 900V 7A TO3PF
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
7A Tc
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Rise Time :
130ns
Element Configuration :
Single
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.1 Ω @ 3.5A, 10V
Continuous Drain Current (ID) :
7A
Number of Terminations :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
QFET®
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
120W Tc
Mount :
Through Hole
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Factory Lead Time :
4 Weeks
Power Dissipation :
120W
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Avalanche Energy Rating (Eas) :
960 mJ
Weight :
6.962g
ECCN Code :
EAR99
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
80nC @ 10V
Package / Case :
TO-3P-3 Full Pack
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
28A
Lead Free :
Lead Free
Transistor Application :
SWITCHING
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 12 hours ago)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
7A
Vgs (Max) :
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3290pF @ 25V
Current Rating :
11A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Voltage - Rated DC :
900V
JESD-609 Code :
e3
Turn On Delay Time :
60 ns
Through Hole
Published :
2013
Fall Time (Typ) :
85 ns
Packaging :
Tube
Drain to Source Breakdown Voltage :
900V
Turn-Off Delay Time :
130 ns
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FQAF11N90C
onsemi FQAF11N90C
N-Channel Tube 1.1 Ω @ 3.5A, 10V ±30V 3290pF @ 25V 80nC @ 10V TO-3P-3 Full Pack