DEL2V2S93C5G40LF
Mfr.Part #
DEL2V2S93C5G40LF
Description
DSUB POWER STB
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Termination Type :
Press Fit
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness :
Housing/Shell (M3)
Contact Gender :
Female/Male
Wire Gauge :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Color :
Voltage Rating :
300 V
MIL Conformance :
No
Base Product Number :
DEL2V2
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
1 (DE, E) - 2V2, 2W2C
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
UL94 V-0
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mixed Contacts :
Contact Finish :
Gold, GXT™
Contact Arrangement :
2V2
Contact Material :
Brass
Shell Size :
E
Shell Material :
Steel
Contact Form :
Backset Spacing :
Mounting Style :
Panel
Termination Style :
Press Fit
Termination :
Solder
Features :
Board Lock
Contact Plating :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating :
40 A
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Current Rating (Amps) :
40A
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
2 Position
Empty Shell :
Contact Finish Termination :
Pure Bright Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Total Number of Contacts :
2
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Plating :
Nickel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Tray
Insulation :
Insulated
Package :
Tray
Number of Rows :
1 Row
Datasheets
DEL2V2S93C5G40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S93C5G40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, DEL2V2S93C5G40LF pinout, DEL2V2S93C5G40LF datasheet PDF, DEL2V2S93C5G40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S93C5G40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
* Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets and Male Pins 2 Position-Position Female Power Solder 1 (DE, E) - 2V2, 2W2C Through Hole Brass Gold, GXT™ Steel, Nickel Plated
DEL2V2S93C5G40LF Overview
DEL2V2S93C5G40LF Features
* series
DEL2V2S93C5G40LF Applications
There are a lot of AMPHENOL FCI ASIA PTE LTD
DEL2V2S93C5G40LF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP