DEL2V2S343G40LF
Mfr.Part #
DEL2V2S343G40LF
Description
CONN D-SUB RCPT/PLUG 2P VERT SLD
Thermoplastic
IEC Conformance :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
2 (Power)
Total Number of Contacts :
2
Orientation :
Straight
DW
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Voltage - Rated :
300V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
Mixed Contacts :
yes
Contact Type :
Power
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Contact Finish :
Gold
Empty Shell :
MIL Conformance :
Pitch :
6.86mm
Termination :
Solder
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
Flange Feature :
Board Side (M3)
Shell Finish :
COPPER TIN
Current Rating :
40A
UL Flammability Code :
94V-0
Feature :
Board Lock
Datasheets
DEL2V2S343G40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S343G40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, DEL2V2S343G40LF pinout, DEL2V2S343G40LF datasheet PDF, DEL2V2S343G40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S343G40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DEL2V2S343G40LF Overview
DEL2V2S343G40LF Features
DW series
DEL2V2S343G40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEL2V2S343G40LF D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP