DEL2V2S300H30LF
Mfr.Part #
DEL2V2S300H30LF
Description
CONN D-SUB RCPT/PLUG 2P VERT SLD
D-Sub Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
2
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Length :
30.43mm
Orientation :
Straight
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E - 2V2 2W2C
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
MIL Conformance :
Current Rating :
30A
Flange Feature :
Board Side (M3)
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Termination :
Solder
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
2 (Power)
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Feature :
Board Lock
Shell Finish :
COPPER TIN
Pitch :
6.86mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
yes
Dielectric Material :
Thermoplastic
Depth :
12.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
IEC Conformance :
Datasheets
DEL2V2S300H30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S300H30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, DEL2V2S300H30LF pinout, DEL2V2S300H30LF datasheet PDF, DEL2V2S300H30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S300H30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DEL2V2S300H30LF Overview
DEL2V2S300H30LF Features
2 basic kinds of terminations
DW series
DEL2V2S300H30LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEL2V2S300H30LF D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP