DEL2V2P93C5G40LF
Mfr.Part #
DEL2V2P93C5G40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 2POS VERT PRESS
D-Sub Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Current Rating :
40A
Contact Plating :
UL94 V-0
Housing Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
Straight
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange Feature :
Board Side (M3)
Pitch :
6.86mm
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
40A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
Press-Fit
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
No
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
DEL2V2P93C5G40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2P93C5G40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, DEL2V2P93C5G40LF pinout, DEL2V2P93C5G40LF datasheet PDF, DEL2V2P93C5G40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2P93C5G40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions DEL2V2P93C5G40LF
DEL2V2P93C5G40LF Overview
DEL2V2P93C5G40LF Features
DW series
DEL2V2P93C5G40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEL2V2P93C5G40LF D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP