DEL2V2P300G40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEL2V2P300G40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 2POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Brass
Number of Rows :
1
JESD-609 Code :
e3
Filter Feature :
No
Voltage - Rated :
300V
Shell Finish :
COPPER TIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Mount :
Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E - 2V2 2W2C
Dielectric Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
Number of Pins :
2
Mixed Contacts :
yes
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Power
Packaging :
Tray
Number of Positions :
2 (Power)
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Current Rating :
40A
Total Number of Contacts :
2
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish :
Gold
IEC Conformance :
Termination :
Solder
Gender :
Male
MIL Conformance :
Mounting Type :
Through Hole
Flange Feature :
Board Side (M3)
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Factory Lead Time :
13 Weeks
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Series :
DW
Datasheets
DEL2V2P300G40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2P300G40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, DEL2V2P300G40LF pinout, DEL2V2P300G40LF datasheet PDF, DEL2V2P300G40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2P300G40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DEL2V2P300G40LF Overview
You get it in Plug, Female Sockets and Male Pins packaging.This device has a mounting type of Through Hole.We package the product with a Tray case.The product is part of the DW Series.It has a 2 pin configuration.This feature makes it more powerful in a number of ways due to its Board Lock, Grounding Indents feature.You've got Through Hole mounted on the part.This device runs at -55°C~125°C operating temperature.
DEL2V2P300G40LF Features
DW series
DEL2V2P300G40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEL2V2P300G40LF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP