DEL2V2P500H30LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEL2V2P500H30LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 2POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Shell Finish :
COPPER NICKEL TIN
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Packaging :
Tray
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gender :
Male
Reference Standard :
UL
Contact Type :
Power
Series :
DW
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Material :
Brass
Termination :
Solder
Empty Shell :
No
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mixed Contacts :
yes
Total Number of Contacts :
2
Number of Conductors :
ONE
Dielectric Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Insulation Material :
POLYETHYLENE
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Rated Current (Signal) :
7.3A
Length :
30.43mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E - 2V2 2W2C
Radiation Hardening :
Pitch :
6.86mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
30A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Resistance :
7.3mOhm
Connector Style :
D-Sub, Combo
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Depth :
20.73mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Number of Positions :
2 (Power)
IEC Conformance :
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Number of Rows :
1
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
HTS Code :
Datasheets
DEL2V2P500H30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2P500H30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, DEL2V2P500H30LF pinout, DEL2V2P500H30LF datasheet PDF, DEL2V2P500H30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2P500H30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DEL2V2P500H30LF Overview
DEL2V2P500H30LF Features
2 basic kinds of terminations
DW series
DEL2V2P500H30LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEL2V2P500H30LF D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP