DEL2V2P80C5A40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEL2V2P80C5A40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 2P R/A PRESSFIT
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Orientation :
RIGHT ANGLE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Gender :
Male
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish :
Gold
Feature :
Grounding Indents
Pitch :
6.86mm
Number of Positions :
2 (Power)
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Housing Material :
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E - 2V2 2W2C
Current Rating :
40A
Current Rating (Amps) :
40A
Voltage - Rated :
300V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Press-Fit
Packaging :
Tray
Contact Material :
Brass
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Series :
DW
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DEL2V2P80C5A40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2P80C5A40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, DEL2V2P80C5A40LF pinout, DEL2V2P80C5A40LF datasheet PDF, DEL2V2P80C5A40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2P80C5A40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DEL2V2P80C5A40LF Overview
DEL2V2P80C5A40LF Features
DW series
DEL2V2P80C5A40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEL2V2P80C5A40LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP