DEL2V2P343G40LF
Mfr.Part #
DEL2V2P343G40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 2POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E - 2V2 2W2C
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Through Hole
Voltage - Rated :
300V
Factory Lead Time :
18 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
1
Number of Pins :
2
Flange Feature :
Board Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
COPPER TIN
Current Rating :
40A
Contact Material :
Brass
DW
Datasheets
DEL2V2P343G40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2P343G40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, DEL2V2P343G40LF pinout, DEL2V2P343G40LF datasheet PDF, DEL2V2P343G40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2P343G40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DEL2V2P343G40LF Overview
It comes in Plug, Female Sockets and Male Pins packaging.There is a mounting type of Through Hole for this device.It is necessary to use a Tray case for packaging the product.This product is part of the DW Series.Devices with 2 pins are available.In many ways, its Board Lock, Grounding Indents feature makes it more powerful.Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~125°C Operating Temperature.
DEL2V2P343G40LF Features
DW series
DEL2V2P343G40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEL2V2P343G40LF D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP