DEL2V2P500G40LF
Mfr.Part #
DEL2V2P500G40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 2POS R/A SLDR
Steel, Tin Plated
Reliability :
COMMERCIAL
Gender :
Male
Depth :
20.58mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
COPPER NICKEL TIN
No
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Conductors :
ONE
Contact Type :
Power
Contact Resistance :
7.3mOhm
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
IEC Conformance :
Max Supply Voltage (AC) :
300V
DW
HTS Code :
Current Rating :
40A
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
2
Published :
Filter Feature :
Pitch :
6.86mm
Length :
30.43mm
Contact Finish :
Gold
Reference Standard :
UL
Number of Terminations :
2
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Rated Current (Signal) :
7.3A