DEL2V2S543M30LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEL2V2S543M30LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT/PLUG 2P R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage - Rated :
300V
Dielectric Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
20.73mm
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Number of Terminations :
2
Number of Ports :
1
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
30A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
30A
Contact Material :
Brass
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Pitch :
6.86mm
Series :
DW
Number of Rows :
1
Radiation Hardening :
No
Gender :
FEMALE
Housing Material :
Thermoplastic
Length :
30.43mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Feature :
Mounting Brackets
Contact Finish :
Gold
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Type :
Power
Number of Positions :
2 (Power)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Packaging :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E - 2V2 2W2C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Datasheets
DEL2V2S543M30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S543M30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DEL2V2S543M30LF pinout, DEL2V2S543M30LF datasheet PDF, DEL2V2S543M30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S543M30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DEL2V2S543M30LF Overview
DEL2V2S543M30LF Features
2 basic kinds of terminations
DW series
DEL2V2S543M30LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEL2V2S543M30LF D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP