DEL2V2S81C5M40LF
Mfr.Part #
DEL2V2S81C5M40LF
Description
CONN D-SUB RCPT/PLUG 2POS R/A
D-Sub Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Orientation :
RIGHT ANGLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Thermoplastic
Published :
MIL Conformance :
No
Reliability :
COMMERCIAL
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
D-Sub, Combo
Pitch :
6.86mm
Number of Conductors :
ONE
Number of Terminations :
2
Depth :
20.73mm
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Reference Standard :
UL
Filter Feature :
Length :
30.43mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
40A
Number of Positions :
2 (Power)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Shell Finish :
COPPER TIN
Termination :
Press-Fit
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Resistance :
7.3mOhm
Feature :
Mounting Brackets
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
DW
Empty Shell :
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Insulation Material :
POLYETHYLENE
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Rows :
1
Mount :
Tray
DIN Conformance :
Contact Material :
Brass
Body Breadth :
0.494 inch
Datasheets
DEL2V2S81C5M40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S81C5M40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DEL2V2S81C5M40LF pinout, DEL2V2S81C5M40LF datasheet PDF, DEL2V2S81C5M40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S81C5M40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DEL2V2S81C5M40LF Overview
DEL2V2S81C5M40LF Features
2 basic kinds of terminations
DW series
DEL2V2S81C5M40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEL2V2S81C5M40LF D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP