DEL2V2S80C6A40LF
Mfr.Part #
DEL2V2S80C6A40LF
Description
CONN D-SUB RCPT/PLUG 2POS R/A
D-Sub Connector Assemblies
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Terminations :
Brass
Voltage - Rated :
300V
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
2 (Power)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Packaging :
Tray
Radiation Hardening :
No
Number of Rows :
1
D-Sub, Combo
Number of Ports :
1
Current Rating (Amps) :
40A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Mount :
Through Hole
Length :
30.43mm
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E - 2V2 2W2C
Housing Material :
Gold
Pitch :
6.86mm
Depth :
19.25mm
Current Rating :
40A
Series :
DW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Press-Fit
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
DEL2V2S80C6A40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S80C6A40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DEL2V2S80C6A40LF pinout, DEL2V2S80C6A40LF datasheet PDF, DEL2V2S80C6A40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DEL2V2S80C6A40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DEL2V2S80C6A40LF Overview
DEL2V2S80C6A40LF Features
2 basic kinds of terminations
DW series
DEL2V2S80C6A40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DEL2V2S80C6A40LF D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP